Lajme

9 mars 2012  Më 26 shkurt 2012, ishte përvjetori i 20-të i Oscar Party të Elton Jhon, një event për mbledhje fondesh për parandalimin dhe kurimin e HIV/AIDS. Në këtë event, Elton Jhon dhe partneri i tij David Furnish ishin tw shoqwruar nga djali i tyre. Dhe Zak-u i vogël ishte tamam djali i një ylli të madh.Zachary ishte veshur me një smoking te...
6 mars 2012 Dita e 7 Marsit do t? jetë e një rëndësie dhe vlere të jashtëzakonshme për levizjen LGBT kudo në botë. Këshilli i të Drejtave të Njeriut pranë Kombeve të Bashkuara do të diskutojë në një panel ndërkombëtar krimet e kryera kundër personave lesbike, gei, biseksuale, transgjinore dhe interseks kudo në botë. Ky është momenti për të...
6 Mars 2012 Manila, Filipine – Gabriel Dino është personi i parë transgjinor që zgjidhet për të kryesuar këshillin studentor në Universitetin e Filipineve Diliman. Këshilli Studentor i Universitetit votoi në mazhorancë për kandidaturën e saj, në datën 1 Mars. Dino u paraqiti studentëve një platformë që do të luftojë çdo rast diskriminimi dhe...
3 Mars 2012  Sot ka shpresë në shoqërinë libiane pas revolucionit, sidomos për personat LGBT, por të gjithë pranojnë faktin se progresi mund të jetë i ngadaltë. Në një diskutim me Khaleed, një aktivist libian, mësojmë më tepër për jetën e homoseksualëve pas rënies së rregjimit të Gadafit. Pas rënies së Gadafit nga pushteti, Khaleed, ashtu si...
Vjen lajmi i vdekjes së Sebastian Romero, politikani i parë homoseksual i cili ka bërë “coming out” në historinë e Kolumbisë. Ai ishte vetëm tridhjetë e tre vjeç dhe vdiq pas një sëmundjeje të gjatë. Zgjodh Këshilltar i fshatit Chapinero (rrethin e Bogota), Sebastian Romero u njoh nga të gjithë si një aktivist i palodhur. Sipas kryetarit Blanca...
27 Shkurt 2012 Njoftim për Shtyp  Duke nisur nga dita e djeshme, 26 Shkurt 2012, Ambasada PINK/LGBT Pro u bë anëtare me të drejta të plota e ILGA (International Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex Association) i cili është grupimi më i madh në botë që punon për promovimin e të drejtave dhe interesave të personave lesbike, gay, biseksuale...
27 Shkurt 2012 Njoftim për Shtyp Ditën e Shtunë, 25 Shkurt 2012, stafi i Ambasadës PINK ishte në klasën e vitit të tretë, dega Punë Sociale, part-time, pranë Fakultetit të Shkencave Sociale të Universitetit të Tiranës përballë mbi 50 studetëve në një leksion mbi institucionin dhe çështjet e komunitetit LGBT në Shqipëri. Me ftesë të profesorëve...
Shqipëria voton pro pas presioneve të koordinuara të PINK Embassy Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara votoi këtë herë bindshëm në favor të rifutjes së referencës për “orientimin seksual” në një rezolutë shumë të rëndësishme që ndalon ekzekutimet e paligjshme. Më herët, referenca e orientimit seksual ishte hequr si bazë e kësaj...
20 Shkurt 2012 Kjo tabelë, e cila paraqet stereotipet dhe paragjykimet e ushtruara rëndom ndaj personave LGB, jep përgjigje shumë të qarta të cilat hedhin poshtë konceptet e gabuara të trashëguara në shoqëri. Lexojini për të kuptuar më shumë. Paragjykimet mё tё zakonshme Pёrgjigje Homoseksualiteti ёshtё sёmundje...
16 Shkurt 2012 Letër ankese dërguar Ambasadës së Federatës Ruse në Tiranë Dërguar: Sh.T Z. Leonid Grigorieviç Abramov Për dijeni: Media elektronike dhe e shkruar shqiptare. I/E nderuar Z. Ambasador Me keqardhje kemi mësuar nga kolegët tanë në Rusi dhe mediat, se në datën 8 Shkurt 2012 Parlamenti i Shën Pjetërburgut ka miratuar në një séancë të...
Tiranë, 11 Dhjetor 2012,- Ambasada PINK/LGBT Pro Shqipëri në bashkëpunim me Ministrinë e Punës, Çështjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta, Avokatin e Popullit, Komisioneren për Mbrojtjen kundër Diskriminimit dhe me mbështetjen e Programit MATRA të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Mbretërisë së Vendeve të Ulëta, organizuan tryezën e...
1 Shkurt 2012 Dy meshkuj u paraqitën në një gjykatë të pjesës veriore të Qipros, nën akuzën e pjesëmarrjes “në akte të pa-natyrshme”. Pjesa e veriut të Qipros është territori i vetëm europian, ku homoseksualiteti vazhdon të jetë një krim. Ky arrestim vjen, pas një tjetër arrestimi të bujshëm gjatë Tetorit të vitit të kaluar të ish ministrit...
29 Janar 2012 Londër Kërkesa për të diskriminuar kundër përsonave homoseksualë është diktatoriale – Kishat nuk kanë të drejtë të bllokojnë martesat civile për personat me seks të njëjtë. “Kryepeshkopi i Jorkut, Dr. Xhon Sentamu, ka dënuar planin e qeverisë britanike për të legalizuar martesat brenda gjinisë: duke sugjeruar se kjo e fundit po...
23 janar 2012 Vajza 16 vjeçare, lesbike, ishte ulur në një stol me të dashurën në Hamrum ndërsa dy djem e sulmuan dhe e tërhoqën për flokësh për shkak të orientimit të saj sekusal.  Unë e kam pranuar atë, familja jonë e ka pranuar, por disa njerëz thejsht nuk duan. “Ishte e tmerrshme, një eksperiencë lemeritëse...Njëri nga djemtë më ngriti, më...
16 Janar 2012 – E pagëzuar me emrin “Strehëza e Ylberit”, është tashmë gati Qendra e Parë e Emergjencës vënë në dispozicion të komunitetit LGBT në Shqipëri. Ky projekt, i mundësuar nga bashkëpunimi i Ambasadës PINK me Fondacionin Planet Romeo Hollandë, i mundëson komunitetit LGBT strehim dhe mbrojtje në momentet më të vështira apo ekstreme të...
19 Dhjetor 2011 Më 14 dhjetor 2011, Ambasada PINK zhvillon trainimin të fokusuar në legjislacionin shqiptar me synim përmirsimin e politikave dhe situatës ligjore të personave LGBT në Sgqipëri. Trajnimi u dha nga dy ekspert të huaj, Yuri Gordon nga COC Hollandë dhe nga Gordan Bosanac nga Queer Zagreb. Të pranishëm në trajnim ishin përfaqsues nga...
15 Dhjetor 2011 Raporti i parë i Kombeve të Bashkuara mbi të drejtat e personave lesbike, gej, biseksuale dhe transgjinorë (LGBT) paraqet se si nëpër botë njerëzit vriten, torturohen, dhunohen, burgosen, penalizohen, diskriminohen në vendet e punës, shëndetësi dhe arsim për shkak të orientimit seksual dhe identitetit të tyre gjinor, të vërtetë...
Të dashur miq dhe mikesha të PINK, të dashur PINK Youth Group, të dashur mbështetës të komunitetit LGBT. Me rastin e festave të fundvitit dhe përmbylljes me sukses të 12 muajve aktivitetesh dhe arritjesh, Ambasada PINK ka kënaqësinë t’ju ftojë në një ekspozitë shumë të veçantë, protagonistët e të cilës do të jeni vetë ju. Ashtu siç duhet të...
Chris Brich është një 26-vjeçar nga Wellsi lojtar regbije, i cili pësoi një goditje cerebrale gjatë stërvitjes. Mbas komës Chris u zgjua ndryshe. Ai thotë për shtypin që “Kur u zgjova e ndjeja veten ndryshe”. Personaliteti i tij dhe mënyra e të sjellurit ishin ndryshe, dëshmon dhe familja e Chris-it. Por për Chris ishte e re dhe tërheqja e tij...
7 Dhjetor 2011 Drejtuar: Departamenteve ekzekutive dhe agjencive në të gjithë SHBA-të Tema: Inisiativat Ndërkombëtare për Avancimin e të drejtave të personave Lezbike, Gei, Biseksualë dhe Transgjinorë (LGBT). Beteja për ti dhënë fund diskriminimit kundër personave LGBT është një sfidë globale e cila është thelbësore për përpjekjet e SHBA-ve në...

Pages

Mbështetësit Dhe Partnerët