Sebastian Vettel flet haptazi si aleat LGBTQ+: “Të gjithë kanë të drejtë të dashurojnë”

   Ylli i sportit të mirënjohur të Formual 1, dhe kampioni 4 herë i saj, Sebastian Vettel, ka folur mbi të drejtat e personave LGBTQ+, pas protestës që ai realizoi në Hungari para pak ditësh. Intervista e tij vjen në një Podcast të realizuar nga prezantuesi i BBC, Jack Murley

Më poshtë ju sjellim në versionin shqip këtë intervistë, ndërsa variantin e saj original mund ta gjeni në linkun bashkangjitur: https://www.bbc.com/sport/formula1/58453220

 

 

Nga: Jack Murley, Prezantues i BBC's, Podcast i LGBT Sport  

7 Shtator 2021 Formula 1

 

Edhe sipas standardeve më dramatike të Formula 1, Çmimi i Madh i Hungarisë këtë radhë ishte një thriller – por një imazh i kapur para fillimit të tij mund të provojë se ishte edhe më i rëndësishëm për Formulën 1. 

Gara dukej se kishte gjithçka, nga një fitore e parë tronditëse për Esteban Ocon deri te pamja surreale e Lewis Hamilton duke u rreshtuar i vetëm në fillim të saj. 

Sidoqoftë, ishte një moment tjetër që bëri xhiron e titujve të mediave në të gjithë botën. 

Gjatë ceremonisë së himnit kombëtar para garës, Sebastian Vettel veshi një këmishë me ngjyrat e flamurit LGBTI, në shenjë proteste kundër legjislacionit anti-LGBTQ+ të miratuar nga qeveria hungareze. 

Në një episod special të Podcast-it të saj LGBT Sport të BBC-së, kampioni botëror për katër herë rresht, shpjegon pse vendosi të mbajë një qëndrim të tillë dhe ndryshimin që ai shpreson se do të bëjë. 

"Unë nuk isha nervoz ose i zënë ngushtë nga ngjyrat e ylberit, ose nga ajo që njerëzit mendojnë," thotë Vettel. "Unë doja të dërgoja një mesazh dhe isha shumë krenar që e bëra atë." 

"Nuk ka rëndësi me kë je i dashuruar!" 

Vendimi i Vettel nuk ishte një vendim i marrë aty për aty. 

Shoferi i Aston Martin e dinte që Formula 1 do të organizohej në Hungari këtë verë dhe se qeveria ështëgjerësisht armiqësore ndaj komunitetit LGBTQ+, duke miratuar një ligj në fillim të këtij viti që ndalonte promovimin e çështjeve LGBTI në shkolla. 

Në javët para Çmimit të Madh, Parlamenti Evropian votoi në favor të ndërmarrjes së veprimeve ligjore kundër ligjit të ri, ndërsa Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban u përgjigj duke thënë se politika e shkollës ishte një çështje e vendit të tij, dhe jo e "burokratëve të Brukselit". 

"Mbaj mend që kisha parë në lajme se qeveria aktuale hungareza nuk ka pikëpamjet më progresive për gjëra të caktuara," thotë Vettel në bisedën e tij për BBC përmes një telefonate në Zoom. 

"Ka pasur shumë debate në lidhje me ligjet që ndalojnë qasjen për të gjitha moshat duke marrë një arsim të shëndetshëm dhe duke lënë disa pjesë jashtë, gjë që unë mendoj se është krejtësisht e gabuar.” 

"Kështu lindi ideja që ne mund të kishim këtë moment para garës ku jemi në gjendje të japim mesazhe të caktuara, dhe mendova se ishte një mundësi e mirë për të dërguar një shenjë të vogël." 

Kjo është pikërisht ajo që bëri gjermani. 

Kishte një shenjë ylberi që përfshinte të gjithë helmetën e tij të garave; një maskë fytyre me ngjyrat e ylberit ndërsa shëtiste nëpër pistë; dhe një bluzë që mbante mesazhin: “Dashuria është njësoj”. 

"Thjesht është emri i një kënge të bukur nga Macklemore, dhe mendoj se shpjegon në një mënyrë të bukur disa nga perceptimet e gabuara që njerëzit kanë," thotë Vettel. 

"Nuk ka rëndësi ngjyra e lëkurës tuaj, nuk ka rëndësi prejardhja juaj, nuk ka rëndësi se nga vini, nuk ka rëndësi me kë bini në dashuri. Në fund, ju thjesht dëshironi trajtim të barabartë për të gjithë." 

 

'Do të thoshte shumë për mua' 

Veprimet e Vettel patën jehonë me Matt Bishop, zyrtarin kryesor të komunikimit të Aston Martin, një veteran i botës F1 dhe një themelues-ambasador për grupin Racing Pride. 

"Unë bëj shaka gjithmonë: kur mbërrita gati 30 vjet më parë këtu, isha i vetmi homoseksual në fshatin e F1," - thotë Bishop. 

"Tani nuk jam më i vetmi, por personat LGBTQ+ në Formula 1 janë akoma dicka e rrallë. Pra, të kesh dikë si Seb, i cili është nuk është gay por që e kupton plotësisht se duhet të jetosh dhe të lësh të tjerët të jenë të lirë të dashurojnë, dhe të duash e të bësh dashuri për këdo që ju pëlqen, është zemërgjerësi. Kjo është ajo që ne e quajmë aleancë, dhe siç i thashë Sebastianit, do të thoshte shumë për mua." 

Pas veprimeve të Vettel në Hungari, mesazhet e mbështetjes erdhën nga i gjithë komuniteti LGBTQ+ si dhe nga Lewis Hamilton, i cili postoi një mesazh në Instagram duke premtuar se "do t'ju bashkohet herën tjetër me të njëjtën këmishë". 

"Unë u befasova se pati një reagim shumë të madh," pranon Vettel. 

"Nuk duhet të kishte asnjë reagim sepse është thjesht normale”. 

"Ka vende që ende po diskutojnë nëse martesat homoseksuale duhet të jenë të ligjshme apo jo. Unë mendoj se ka mjaft martesa për të gjithë ne, e dini. Nuk ka dallim për njerëzit nëse personat homoseksualë lejohen të martohen apo jo, por bën një ndryshim të madh për homoseksualët që të jenë në gjendje të martohen si të gjithë të tjerët.” 

"Pra, po, u befasova - por kjo tregon se ka ende shumë për të bërë." 

Po në lidhje me reagimin e atyre që menduan se shoferi i Aston Martin duhet t'i përmbahet garave dhe se "politika dhe sporti nuk duhet të përzihen"? 

"Unë e kuptoj edhe këtë çështje," thotë Vettel. 

"Unë jam rritur në sport, dhe kam pasur shumë diskutime me ekspertë në media dhe komunikim, dhe ju e dëgjoni këtë deklaratë disa herë. Por a po flasim për" politikë "kur flasim për të drejtat e njeriut? Unë nuk mendoj kështu!" 

"Unë mendoj se ka disa tema ku nuk mund të shmangesh ose të thuash:" Nuk i përket kësaj këtu, le të mos flasim për këtë. " Disa tema janë aq të mëdha sa ato i përkasin kujtdo dhe kudo, dhe të gjithë duhet të jenë të vetëdijshëm. " 

 

"Thjesht hapeni derën ... do të bëheni një super yll" 

Vettel është sportisti më i fundit - dhe padyshim i profilit më të lartë - që ka folur në mbështetje të komunitetit LGBTQ+, duke u bashkuar me kapitenin e Liverpoolit, Jordan Henderson dhe ish -yllin e ragbisë në Angli, James Haskell, si një aleat i zëshëm dhe të dukshëm. 

"Unë nuk u befasova që njerëzit LGBTQ+ do ta pëlqenin shumë Sebastianin” thotë Beshop. 

"Por mendoj se është veçanërisht e rëndësishme kur dikush që është shumë i njohur dhe një njeri që ka krijuar një familje të mirëfilltë, të marrë përsipër të flasë për një çështje të tillë”. 

"Dhe unë do t'ju them këtë. Nëse një homoseksual bëhet shofer i Formula 1, drejton për një ekip të mirë dhe fiton, ai do të bëhet ylli më i madh dhe më i dashur i sportit në të gjithë botën e gjerë”. 

"Pra, nëse dikush që është në Formula 3 ose Formula 2 dhe është nervoz ta pranojë, thjesht shtyjeni atë  derë. Do të hapet për ju dhe ju do të bëheni një superstar." 

Vettel beson se të tregosh një qëndrim gjithëpërfshirës është jetike. 

"Nëse mund të jem një frymëzim, kjo është e mrekullueshme, por në fund, i gjithë mjedisi duhet të jetë mikpritës," thotë ai. 

"Pra, nëse gjëra të vogla si ajo që bëra ndihmojnë për të rritur ndërgjegjësimin dhe për të shprehur mbështetje, kjo është e mrekullueshme. Por ne duhet të ndalojmë së gjykuari njerëzit për atë që ata duan të bëjnë dhe për ata që duan të dashurojnë. Ne duhet të shohim njeriun së pari. Të gjithë janë të ndryshëm dhe të gjithë kanë një bukuri të tyre . 

"Le t'i trajtojmë njerëzit ashtu siç duhet, në mënyrë të barabartë e jo bazuar në atë që ata dashurojnë." 

Sebastian Vettel dhe Matt Bishop në Podcast, me Jack Murley në LGBT të BBC -së 

 

 

Mbështetësit Dhe Partnerët