Lajme

15 Dhjetor 2011 Raporti i parë i Kombeve të Bashkuara mbi të drejtat e personave lesbike, gej, biseksuale dhe transgjinorë (LGBT) paraqet se si nëpër botë njerëzit vriten, torturohen, dhunohen, burgosen, penalizohen, diskriminohen në vendet e punës, shëndetësi dhe arsim për shkak të orientimit seksual dhe identitetit të tyre gjinor, të vërtetë...
Të dashur miq dhe mikesha të PINK, të dashur PINK Youth Group, të dashur mbështetës të komunitetit LGBT. Me rastin e festave të fundvitit dhe përmbylljes me sukses të 12 muajve aktivitetesh dhe arritjesh, Ambasada PINK ka kënaqësinë t’ju ftojë në një ekspozitë shumë të veçantë, protagonistët e të cilës do të jeni vetë ju. Ashtu siç duhet të...
Chris Brich është një 26-vjeçar nga Wellsi lojtar regbije, i cili pësoi një goditje cerebrale gjatë stërvitjes. Mbas komës Chris u zgjua ndryshe. Ai thotë për shtypin që “Kur u zgjova e ndjeja veten ndryshe”. Personaliteti i tij dhe mënyra e të sjellurit ishin ndryshe, dëshmon dhe familja e Chris-it. Por për Chris ishte e re dhe tërheqja e tij...
7 Dhjetor 2011 Drejtuar: Departamenteve ekzekutive dhe agjencive në të gjithë SHBA-të Tema: Inisiativat Ndërkombëtare për Avancimin e të drejtave të personave Lezbike, Gei, Biseksualë dhe Transgjinorë (LGBT). Beteja për ti dhënë fund diskriminimit kundër personave LGBT është një sfidë globale e cila është thelbësore për përpjekjet e SHBA-ve në...
7 Dhjetor 2011 Në kuadër të 16 Ditëve të Aktivizmit Kundër Dhunës ndaj Gruas, Ambasada PINK/LGBT Pro Shqipëri organizoi një Diskutim të Hapur pranë Fakultetit të Shkencave Sociale me mbi 80 studentë të nivelit master, degët Sociologji dhe Punë Sociale. Në këtë aktivitet ishin të pranishëm përfaqësues të Ministrisë së Punës, Çështjeve Sociale, dhe...
6 Dhjetor 2011 Rio de Janeiro UNESCO ka lançuar konsultimin e parë të Kombeve të Bashkuara për zgjidhjen e problemit të bulizmit kundër studentëve LGBT (lezbike, gay, biseksuale dhe transgjinorë) në shkolla dhe universitete. Studimet e fundit, ashtu si ai i Këshillit të Europës për Diskriminimint mbi baza të Orientimit Seksual dhe Identitetit...
14 Nëntor 2011 Dy javët e fundit e kanë gjetur Ambasadën PINK dhe PINK Youth Group (PYG) në bankat e universiteteve publike të Durrësit dhe Tiranës. Në datën 3 Nëntor 2011, PINK u gjend pranë Fakultetit të Edukimit të Universitetit të Durrësit në një leksion të parë jashtë kufijve të kryeqytetit. Ky leksion, i cili shërbeu edhe për të thyer...
9 Nëntor 2011 NJOFTIM PËR SHTYP Ambasada PINK/LGBT Pro Albania dëshiron të shprehë shqetësimin e saj për mospërfshirjen e çështjeve të komunitetit LGBT në programin e ri, 92 faqësh, të Partisë Socialiste të Shqipërisë, gjë që është një tregues diskiminimi që ende vazhdon të mbizotërojë në jetën politike shqiptare. Programi i PS supozohet se është...
Portali i lajmeve në rrjet www.hermesnews.org ka përgatitur së fundmi dy shkrime shumë interesante mbi çështjet e orientimit seksual. Shkrimi i parë vjen në formën e një historiku të shkurtër të orientimit, dhe vështirësitë e personave LGBT në Shqipëri për tu ndier të pranuar. “Në Shqipëri frika e përballjes me homoseksualitetin shpesh herë kalon...
Tiranë, 17 Tetor 2011 – Pas ankesës së paraqitur nga Pink Embassy/LGBT PRO Shqipëri, Komisioneri për mbrojtjen nga Diskriminimi reagon me një letër rekomandimi ndaj z. Tritan Shehu, deputet i Kunvendit të Shqipërisë dhe nënkryetar i Komisionit për Punën, Çështjet Sociale dhe Shëndetësinë. Në Dhjetor 2010, Pink Embassy/LGBT PRO Shqipëri reagon me...
13 tetor 2011 “Gjatë gjithë jetës sime kam luftuar hapur për të drejtat e homoseksualëve në Uganda, dhe më është dashur të paguaj një çmim për këtë nismë.” Nabagesera për Amnesty International. Më 13 tetor 2011 një aktiviste për të drejtat e komunitetit LGBT në Uganda është bashkuar me rradhët e fituesve të Çmimit Martin Ennals. Emri i saj është...
Ne e dimë se sjellja është nje fenomen social i mësuar dhe edukuar ndërsa ndjenjat lindin bashkë me njeriun dhe ne nuk zgjedhim dot se cilat ndjenja duhen pasur në shpirt dhe mendje dhe cilat jo" Zoti Hazizaj, jeni Ambasadori i Parë i Ambasadës PINK. Në raportin për 2010-2011 ka mjaft shkelje të të drejtave të komunitetit LGBT, edhe pse ekziston...
Ambasada PINK  Tetor 2010-Tetor 2011 Ambasada PINK nxjerr raportin vjetor te punës së kryer që nga hapja e saj në tetor 2010. Në këtë raport, të publikuar në shqip dhe anglisht, do të keni mundësi të lexoni nismat, përpjekjet dhe arritjet e Ambasadës PINK në misionin e saj për avancimin e të drejtave të komunitetit LGBT në Shqipëri. Gjatë një...
Ambasada PINK u prezantua para publikut më 5 tetor 2010 në një ceremoni të zhvilluar në hotel Tirana, por vajzat dhe djemtë e PINK kishin filluar të punonin për këtë ide, kauzë e projekt njëkohësisht, që në muajin maj të këtij viti. Le ta themi hapur e pa modesti: për më pak se një vit kalendarik PINK ka mundur jo vetëm të imponohet në Shqipëri...
Transgender Europe përgëzon Poloninë për politikë e saj të suksesshme Më 10 Tetor është mësuar se Anna Grodzka, presidente e TGEU anëtare e organizatës Trans-Fuzja është bërë gruaja e parë transeksuale e cila është zgjedhur si deputete në parlamentin polak.  Grodzka, e cila ka punuar për çështjet e komunitetit transgjinor dhe interseksual për më...
Pas afër dy dekadash ndalimi për të pranuar haptaz identitetin seksual, Ushtria e Shteteve të Bashkuara ndryshon rregullat.  Rrëzimi i ligjit “mos pyet, mos trego” do të thotë se njerëzit që shërbejnë në ushtrinë amerikane mund të tregojnë identitetin e tyre seksual pa patur frikën e hetimit ose shkarkimit nga detyra. Festat e “Heqjes së...
5 Shtator 2011 - Zyra e Avokatit të Popullit njoftoi nisjen e hetimeve për rastin e dhunës së ushtruar ndaj një pjesëtari të komunitetit transgjinor në Shqipëri Paloma, pak javë më parë nga gjashtë efektivë të Policisë së Shtetit në Tiranë. Në 15 Gusht 2011, Ambasada PINK/LGBT Pro Shqipëri denoncuan publikisht rastin e dhunës të përdorur ndaj...
Nën udhëzimet e reja, të cilat kanë synim eleminimin e diskriminimit, australianët kanë tashmë mundësnë të zgjedhin një opsion të tretë kur vendosin gjininë në pasaportën e tyre.  Transgjinorët dhe personat e pavendosur per seksin e tyre do të jenë tashmë të lirë ta caktojnë gjininë si “të pacaktuar” (indeterminate) çka në pasaportë do të mbajë...
Tiranë, 15 Gusht, 2011 Ambasada PINK / LGBT PRO Shqipëri, një organizatë që punon për mbrojtjen e të drejtave të komunitetit LGBT në Shqipëri, dëshiron të shprehë shqetësimin e saj për rastin e fundit të dhunës ekstreme ndaj një pjesëtari të komunitetit transgjinor në Shqipëri. Rreth orës 16:00 të ditës së Diel, 14 Gusht 2011, tek parku pranë...
NJU JORK-Vëlla e motër greko-amerikanë nga familja Bakola, formalizuan më në fund marrëdhëniet me partnerët e tyre të të njëjtit seks. Dasmat u zhvilluan në një ditë, menjëherë pas hyrjes në fuqi të ligjit, që lejon martesat midis homoseksualëve.  Erik 41 vjec dhe Ilis Bakola 39 vjec nga Bruklin, më 24 korrik formalizuan marrëdhëniet e tyre 12...

Pages

Mbështetësit Dhe Partnerët