Lajme

Homoseksualet shqiptarë jetojnë kohë të vështira: mospranimi në një shoqëri konservatore u hap rrugën diskriminimit, dhunës fizike dhe vetëvrasjeve. "Kam bezdi kur kam afër ndonjë homo, me thënë të drejtën nuk e duroj dot, më vjen t'i fus një dru të mirë. Dreqi e mori çfare meshkujsh janë ata. Ta shpifin, nuk i shoh dot me sy." Ky burrë tiranas...
Grupi ndërkombëtar i presionit për të drejtat gei – www.AllOut.org – i ka bërë thirrje publike FIFA-s që të kundërshtojë homofobinë në futboll, duke filluar me një hetim ndaj trajneres të skuadrës nigeriane të femrave, për politikën e saj homofobike si trajnere, siç është dokumentuar nga The New York Times:http://tiny.cc/wehgp Shpreh mbështetjen...
 Shqipëria renditet në listën e vendeve që kanë shkallën më të lartë të homofobisë, krahasuar me vendet e tjera të rajonit. Ky konstatim është publikuar në raportin e fundit social dhe ligjor mbi diskriminimin me bazë orientimin seksual dhe identitetin gjinor, të realizuar nga Këshilli i Europës. “Ne shpresojmë që ky raport së bashku me...
Kreu i Kishës Katolike në Belgjikë, Kryepeshkopi Andre-Joseph Leonard shokoi opinionin e mbarë botës, kur u shpreh se “HIV/AIDS-i është një drejtësi e natyrshme për sjelljen e homoseksualëve”. Por jo vetëm kaq! Leonard bën thirrje gjithashtu që priftërinjtë e akuzuar për pedofili të mos dënohen më! Këto mendime skandaloze ai i ka shkruar në...
Pink Embassy organizoi ne bashkepunim me Fakultetin e Shkencave Sociale nje ore te hapur leksioni me studente te vitit te dyte, dega sociologji. Qellimi i ketij leksioni ishte informimi i studenteve rreth te drejtave qe komuniteti LGBT duhet te gezoje si edhe rreth situates se dhunes dhe diskriminimit qe ky komunitet perjeton ne vendin tone. Kete...
Parlamenti Europian miratoi një zgjidhje për kushtetutën e rishikuar të Hungarisë. Duke I rikujtua Hungarisë detyrimin kundrejt ligjeve ndërkombëtare të të drejtave të njeriut, Parlamenti vuri në dukje se ligji themelor hungarez deshton të bëjë të jashtëligjshme diskriminimin me bazë orientimin seksual. Duke cituar kritikat e shumta të...
Lojtari 24 vjecar i kriketit Steven Davies është i pari sportist profesionist i lojës së kriketit që e pranon hapur homoseksualitetin e tij. Madje është i treti sportist profesionist që e deklaron publikisht orientimin e tij seksual pas Thomas, një ylli të regbi dhe futbollistit Justin Fashanu i cili vdiq në vitin 1998. Gjatë leximit të kësaj...
Diskutohen në Tiranë sfidat kundër diskriminimit. PINK: Tani duhen rezultate konkrete. LGBT PRO/Ambasada PINK diskutuan sot paradite gjatë një konference të organizuar nga qeveria në bashkëpunim me PNUD disa nga sfidat me të cilat duhet të përballet Shqipëria për të luftuar diskriminimin. Një vit pas miratimit të ligjit për Mbrojtjen nga...
Revista e përjavshme FreePress i kushton në numrin e saj të fundit plot 3 faqe çështjes së të drejtave të komunitetit LGBT në Shqipëri. Kjo revistë, tashmë e njohur, publikon në këtë numër një intervistë me një pjestar të këtij komuniteti në Tiranë i cili tregon për të gjitha vështirësitë që i duhet të hasë çdo ditë në mënyrë që të jetojë...
Një senator i kalifornisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës deklaroi se ishte gay, pasi kishte votuar kundër të gjitha nismave pro-gay përgjatë 14 viteve kur shërbeu në Senat. Republikani Roy Ashburn deklaroi homoseksualitetin e vet gjatë një emisioni radiofonik në Kaliforni. Ashburn deklaroi se votimet e tij në Senat kishin reflektuar dëshirat...
1 Shkurt 2012 Në linjë të njëjjtë me kriminalizimin shtetëror të marrëdhënieve homoseksuale në Iran, gjatë ditëve të fundit zyrtarë të këtij vendi kanë mbrojtur homofobinë e sanksionuar me ligj në Iran duke e imponuar atë si një normë kulturore dhe fetare. Ditën e Shtunë, 29 Janar, mediat iraniane kanë perifrazuar Shefin e Policisë së Shtetit të...
Zbardhen dëshmitë që provuan fajësinë e shtetasit kosovar Sabajdin Hoxha, i dënuar pak kohë më parë për akuzën e “vrasjes me dashje” ndaj travestitit Petrit Muça, të njohur si “Kristina”.Travestiti “Kristina” ndërroi jetë pasi u pre më thikë në fyt mbrëmjen e 19 shtator 2009, pranë rrugës “Abdi Toptani” në Tiranë. Në vendimin e Gjykatës bëhet...
16 Janar 2011 Anëtare të Parlamentit të Suedisë, deklaruan gjatë javës së shkuar se nuk do të kërkojnë heqjen e kërkesës për sterilizim të personave transgjinorë të cilët duan pranimin ligjor të gjinisë së tyre. Anëtarë të Parlamentit Europian i kërkuan Suedisë të implementojë këto ndryshime. Aktualisht, Suedia kërkon që personat transgjinorë të...
16 Janar 2012 Gjykata e Lartë e Apelit të Turqisë ka urdhëruar të përditshmen Yeni Akit të paguajë kompensim për fyrjet ndaj personave LGBT në një artikull të publikuar në vitin 2008, sipas një raporti të publikuar nga Hurriyet. Yeni Akit botoi një artikull me titullin “Uskul preferon perversët”, duke iu referuar Z. Zafer Usul, asokohe Kryetar i...
Fjalori që përdoret shpesh herë nga politikanët, në seancat parlamentare është cilësuar jo vetëm diskriminues por frymëzon edhe dhunë nga drejtori i LGBT PRO/Pink, Kristi Pinderi. Në intervistën dhënë për “Gazeta shqiptare”, Pinderi tregon se ky fjalor që përdoret nga ministra, deputet dhe politikan të tjerë është një diskriminim dhe një dhunë e...
Tirane, 1 Dhjetor 2010 – PINK EMBASSY/ LGBT PRO u bene sot pjese e fushates kombetare ne lufte kunder AIDS, ne kuader te dites boterore kunder HIV/AIDS. PINK EMBASSY/ LGBT PRO u be pjese e Konferences per shtyp organizuar nga Ministria e Shendetesise, ISHP dhe UN Albania gjate se ciles u theksua se edhe pse trajtimi me antiretroviral i pacienteve...
TURP! KUVENDI I SHQIPËRISË T’I JAP FUND DISKRIMINIMIT TË KOMUNITETIT LGBT NË SHQIPËRI! Përmes këtij reagimi publik LGBT PRO/PINK Embassy akuzon publikisht Komisionin Parlamentar të Punës, Çështjeve Sociale dhe Shëndetësisë se ka konsumuar në mënyrë të hapur një rast të pastër diskriminimi ndaj komunitetit LGBT në Shqipëri! Në 8 Nëntor 2010, LGBT...
Tritan Shehu rrezikon të gjobitet nga Komisioneri për Mbrotjen nga Diskriminimi, me një shumë nga 10 mijë deri në 60 mijë lekë. Arsyeja është deklarata e nënkryetarit të Komisionit të Shëndetësisë, në një nga seancat dëgjimore më 1 dhjetor 2010 të komisionit për situatën e virusit të HIV/AIDS në Shqipëri, ku deklaroi se: "Ka ardhur momenti që...
nga Enida Bogdani 10-Tetor-2010 - Në pjesë e madhe e mediave shqiptare dhe atyre ndërkombëtare dhanë lajmin për ndalimin e Pride në Beograd. Duke rrisjellë në kujtesë ngjarjet e Pride 2010, kur qendra e Beogradit u kthye pothuajse në shesh lufte, Qeveria serbe vendosi të ndalojë, për të dytin vit rradhazi mbajtjen e këtij aktiviteti. Por, lajmet...

Pages

Mbështetësit Dhe Partnerët